Опубликовано 03.01.2014 в рубрике  Новостная лента
 

Служба святому благоверному князю Владиславу Сербскому


Текст службы святому благоверному князю Владиславу Сербскому утвержден решением Священного Синода от 25-26 декабря 2013 года (журнал № 147).

 

sluzba_vl.doc [53 Kb] (cкачиваний: 152)

 

 

 

 


 

Месяца септемвриа в 24-й день

Святаго благовернаго князя Владислава Сербскаго

На вечерни

На  Господи, воззвах: стихиры, глас 6:

По имени твоему тако и житие твое: прозябый бо от славнаго корене, достойно подражал еси родителю первовенчанному, и венчан быв от Саввы великаго, отечеству явился еси слава и похвала, Владиславе приснопамятне.

По имени твоему тако и житие твое: взыскал бо еси славы небесныя, и славою отечество твое обогативый, воздвигл еси в нем храмы и обители, взывая: не нам, Господи, не нам, но имени Твоему, даждь славу о милости и истине Твоей.

По имени твоему тако и житие твое: неславныя бо мира сего возлюбил еси, убогия, нищыя и увечныя. И тем обильно благотворивый, славне, достойно венчан был от Царя Небеснаго славою и честию нетленною.

Слава, глас 8:

Христолюбивый Владислав самодержец, яко древле Давид пред кивотом, предходя пред святым телом Саввы, всея Сербии великаго и чуднаго пастыря, воспеваше в веселии и радовании: величит душа моя Господа, яко святыню сию вношу во обитель мою.

И ныне, Богородичен или Крестобогородичен:

Пресвятая Дева Владычица, предстоящи Кресту Сына Своего и Бога, умильно глаголаше слезящи: о Сыне, како умираеши смертию безчестною, честию венчавый человеческое естество; утробою уязвляюся и разумом трепещу, Пречистая плакашеся горько.

На стиховне Октоиха. Таже глаголем:

Стих: Господи, силою Твоею возвеселится царь и о спасении Твоем возрадуется зело.

И поем стихиру, глас 4:

Веселится и ликует страна Сербская, с нею же вси языцы словенстии благочестно празднуют. Предста бо царь престолу Твоему, Христе Боже, и молит Тя о православнем воинстве. Темже и мы взываем ему в веселии: радуйся, Владиславе многоимените.

Слава, глас 2:

Егда страну твою сокровищи земными обогатил еси, тогда к Небесному Царю воззвал еси: возлюбих словеса Твоя паче злата и топазия. Темже благодать от Христа Бога получивый и яко талант сию умноживый, не престай Того о чтущих тя молити да ущедрит и спасет души наша.

И ныне, Богородичен или Крестобогородичен:

Сокрываше лучи своя солнце, и земля в трепете содрогашеся, и бездушнии камение распадахуся, вся же тварь окаменеваше ужасом, и завеса церковная раздирашеся, Ангели лица своя закрываху: но кий язык исповесть Твоя страдания у Креста Сына Твоего, Пречистая?

Тропарь, глас 4:

Иже корене честнаго отрасль славная, благоверный княже Владиславе, в отечестве твоем добре царствовал еси, и Царствие Небесное получивый, владееши славою и честию великою. Темже не забуди языков словенских и православным людем на сопротивныя споборствуй.

На утрени

Канон, глас 2, егоже краегранесие: Владислава воспети, Господи, сподоби мя.

Песнь 1

Ирмос: Грядите людие, поим песнь Христу Богу, раздельшему море, и наставльшему люди, яже изведе из работы египетския, яко прославися.

Владиславу царю песнь воспети, Господи, сподоби мя, оскверненнаго многими и безместными согрешеньми, падшаго во глубину зол и уязвленнаго тщеславием и гордостию лютою.

Лоза благоуханная винограда Христова явился еси, Владиславе, процвел бо еси на славнем древе царей благочестивых, егоже сладостию напитавыйся, красныя плоды произрастил еси.

Аще и многи скорби от брата своего претерпел еси, обаче послушания родителем отнюд не уклонися, темже и венча тя сродник твой святый Савва богомудрый царским венцем, достохвальне.

Богородичен: Дево Пресвятая, христиан похвало, лица Твоего не отврати от нас, но яко милосердая Мати, защити чад Твоих от враг видимых и невидимых.

Песнь 3

Ирмос: На камени мя веры утвердив, разширил еси уста моя на враги моя, возвесели бо ся дух мой, внегда пети: несть свят, якоже Бог наш, и несть праведен, паче Тебе Господи.

Истинный наследникъ отцу своему первовенчанному в заботе о стране Сербстей был еси, Владиславе, ограждая ю от нашествия иноплеменных и от всякия междоусобныя брани.

Суд Твой, Боже, цареви даждь и правду Твою сыну цареву, тако взывал еси, блаженный царю Владиславе. Темже стяжал еси от Царя царей разум, во еже творити суд праведный и милостивый.

Лихвы и мзды отбежал еси, яко огня, Владиславе, присно ходяй пред лицем Господним. Сего ради и благослови Бог тя и страну Сербскую Своею богатою милостию.

Богородичен: Ангели удивишася, Чистая, рождеству Твоему, мы же ужасаемся всегдашнему Твоему предстательству о нас, егоже не лиши нас, Владычице, за множество наших прегрешений.

Седален, глас 4:

Воистину добрый воин Христов явился еси, преславный царю Владиславе, оружием землю свою защитивый и благочестием православную веру оградивый, но яко имеяй дерзновение ко Святей Троице, мир стране Сербстей испроси и душам нашим велию милость.

Слава, и ныне, Богородичен:

Приятелище Божества неприступнаго явилася еси, Пресвятая Дево Чистая, но простри руце Твои ко Всемилостивому Спасу, да избавит ны от всякия напасти и сподобит покланятися Ему неосужденно.

Крестобогородичен:

Предстоящи Кресту Сына Твоего и Бога, грехов моих ради уязвленна и распятаго, не прогневайся до конца, Владычице, но Твоими всемощными молитвами избави мя от вечнаго осуждения.

Песнь 4

Ирмос: Пришел еси от Девы, не ходатай, ни Ангел, но Сам Господи воплощься, и спасл еси всего мя человека. Тем зову Ти: слава силе Твоей Господи.

Веру правую паче зеницы ока хранил еси во отечестве своем, ограждая ю от латинян и агарян, сего ради сохрани тя Господь от всякаго лютаго обстояния.

Ангели славу Божию воспеша на небеси, егда ты, Владиславе, в земли Сербстей многия храмы и обители иноческия воздвигл еси, идеже не умолкает молитва ко Господу.

Воистину всей вселенней явился еси удобрение, христолюбивый царю Владиславе, благотворяше бо и православным Церквам востока, дары богатыя сим посылая чрез Савву блаженнаго.

Богородичен: Одушевленная палато Царя царствующих и колеснице святая Господа славы, не остави нас, в добродетели убогих, помози нам, грешным, и вкупе со святым царем Владиславом заступи нас и избави от вечнаго безчестия.

Песнь 5

Ирмос: Света Подателю, и веков Творче Господи, во свете Твоих повелений настави нас: разве бо Тебе иного Бога не знаем.

Силою Господнею возвеселился еси, царю Владиславе, и в радости воспеваше Ему песни хвалебныя: разве бо Тебе иного Бога не знаю.

Положи святый Савва на главе твоей венец от камене честна. Живота вечнаго просил еси у Владыки живота и Той ти даде долготу дний и спасение во век века.

Еже от врагов нашествие укротил еси, Владиславе, побораше бо Господь на ня и гневом Своим смяте я. Яко уповаше на Бога, темже крепостию Его не подвиглся еси, мудре.

Богородичен: Тя, паче ума и словесе Матерь Божию, вернии славим единомудренно и воспеваем Ти песни хвалебныя, родила бо еси нам вечное радование.

Песнь 6

Ирмос: В бездне греховней валяяся, неизследную милосердия Твоего призываю бездну: от тли Боже мя возведи.

Излия сердце мое слово благо: славословления святокрасному Владиславу, иже милостию и мудростию стяжа небесное радование, темже глаголю аз похвалы цареви.

Глас Христов во Евангелии услышавый, о некрадомем сокровище попечеся, и расточив имения своя нищым и убогим, стяжал еси Небесное Царствие.

От юности возлюбил еси отверженныя мира сего и сотворил я еси други себе от богатства мимотекущаго, сего ради оскудевшу ти в животе временнем, тии прияша тя в вечная селения.

Богородичен: Стена еси и ограждение нам, Пресвятая Дево Чистая, на рабы Твоя неключимыя умилосердися, немощная уврачуй и оскудевающая восполни.

Кондак, глас 6:

Царю Небесному подражая, Утешителю и Подателю жизни, богатства твоя убогим расточаше, и был еси прибежище всякому страждущему, утешение и заступление обидимому, крепость и ограждение стране твоей, Владиславе богоблаженне.

Икос

Воистину явил еси, Владиславе, в себе самом царский образ смирением, милосердием и кротостию, послушанием Царю Небесному и любовию к людем твоим. Темже нас сподоби взывати тебе и умильно глаголати: радуйся, многи скорби претерпевый, радуйся, слабости людския оттуда познавый, радуйся, сладость житейскую нивочтоже вменивый, радуйся, печаль людей на радость претворивый, радуйся сербская похвало и удобрение, радуйся, царей славо и нищих веселие, Владиславе богоблаженне.

Песнь 7

Ирмос: Телу златому премудрыя дети не послужиша, и в пламень сами поидоша, и боги их обругаша, среди пламене возопиша, и ороси я Ангел, услышася уже уст ваших молитва.

Помаза Давида Самуил пророк иногда, показуя на сем Божие благоволение, тако и Савва святый тя, Владиславе, помаза, прозирая о тебе Божественное промышление.

Отбеже всякая злоба от души твоея, яко в сердцы твоем Христос воцарися и заповедями Своими Божественными низложи всякое беззаконие и гордыню.

Духовный разум от Бога стяжал еси и, егда воссташа на тя людие неблагодарнии, кротко царствие твое брату уступил еси, спасая страну от междоусобныя брани.

Богородичен: Изумевает всяк ум пети Тя, Богородице, недоумевает всяк язык исповедати Твоя чудеса, обаче вместо словес веру приими. Ты бо христиан еси Заступница, Тя величаем.

Песнь 8

Ирмос: В пещь огненную ко отроком еврейским снизшедшаго, и пламень в росу преложшаго Бога, пойте дела яко Господа, и превозносите во вся веки.

Сербии явистася вы, двоица честная, Савво богомудре и Владиславе доброхвальне, первый Сербский архиерею и венчанный им преславный государю, но молита вкупе о страждущем отечестве вашем.

Птица обрете себе храмину и горлица гнездо себе, такожде Владислав обитель святую созда, идеже положи мощи Саввы святителя, послежде и сам упокоися тамо.

Обитель Милешевская процвете яко крин сельный, имущи в себе мощи двою угоднику Божию: Саввы святителя и Владислава царя, ихже молитвами, Господи, помилуй нас.

Богородичен: Дево Владычице, Мати всех нас, не презри людей согрешивших, на чада Твоя умилосердися и покрый нас честным Твоим омофором.

Песнь 9

Ирмос: Безначальна Родителя Сын, Бог и Господь, воплощься от Девы нам явися, омраченная просветити, собрати расточенная. Тем Всепетую Богородицу величаем.

Обрел еси вечную славу, блаженне, со святыми упокоеваяся, темже и чтущих тя поминай у Престола Господа Вседержителя.

Блажен разумеваяй на нища и убога в день лют избавит его Господь, темже и ты, царю Владиславе, обрел еси мзду праведных.

Изукрашенный сонм царей благочестивых в стране Сербстей преславно просия: Симеон, Стефан, Лазарь и ини мнози. С нимиже, Владиславе досточудне, молися о нас.

Многогрешный и суемудренный аз, не возмогох принести ти пения достойнаго, Владиславе, обаче ведуще тя милостива и нищелюбна, не презри моего убожества, молюся.

Богородичен: Яко одушевленному Божию кивоту слава Ти подобает, Владычице, превознесенна бо паче горних чинов, родивши Сына, Превечнаго Бога.

Светилен, глас 1:

Воистину явился еси нищим сокровище, странным прибежище, утешение плачущим, обидимым заступление, стране Сербстей слава и ограждение. Темже и нам, святе Владиславе, буди предстатель добрый и молитвенник всеусердный.

Слава, и ныне, Богородичен:

О, всепетая Мати, рождшая всех Владыку и Господа, на рабы Твоя умилосердися и купно со святым Владиславом моли спастися душам нашим.

На стиховне Октоиха. Таже глаголем:

Стих: Господи, спаси царя и услыши ны, воньже аще день призовем Тя.

И поем стихиру, глас 4:

Достойный наследник явился еси святым сродником твоим державным: Симеону мироточивому и Стефану первовенчанному, царский образ утверждая святостию жития. Темже Царствие Небесное наследовал еси, Владиславе присноблаженне.

Слава, глас 8:

Веселится днесь обитель Милешевская, имущи в себе всеизящное сокровище, честныя мощи царя Владислава, изряднаго молитвенника и милостиваго заступника, емуже вси умильно глаголем: о преславный царю Владиславе, не остави нас молитвами твоими.

И ныне, Богородичен или Крестобогородичен:

Егда ко Кресту пригвоздиша Господа славы неблагодарнии и злонравнии людие, на смерть осудивше Жизнодавца, тогда оружие пройде Твою святую душу и грехи наша пронзиша Твое сердце, но не отрини нас до конца погибающих и избави вечнаго мучения.

Поддержите наш сайт


Сердечно благодарим всех тех, кто откликается и помогает. Просим жертвователей указывать свои имена для молитвенного поминовения — в платеже или письме в редакцию.
 
 

  Оцените актуальность  
   Всего голосов: 2    
  Версия для печати        Просмотров: 5061


html-cсылка на публикацию
Прямая ссылка на публикацию

 
  Не нашли на странице? Поищите по сайту.
  

 
Самое новое


08.08 2023
Православная гимназия при Никольском кафедральном соборе Искитимской епархии продолжает...
13.07 2023
Детский церковный хор Вознесенского собора объявляет набор детей...
Помоги музею
Искитимская епархия просит оказать содействие в сборе экспонатов и сведений для создания...
важно
Нужна помощь в новом детском паллиативном отделении в Кольцово!...
Памятник
Новосибирской митрополией объявлен сбор средств для сооружения памятника всем...


 


  Нравится Друзья

Популярное:

Подписаться на рассылку новостей






    Архив новостей:

Апрель 2024 (42)
Март 2024 (26)
Февраль 2024 (65)
Январь 2024 (38)
Декабрь 2023 (44)
Ноябрь 2023 (51)

«    Апрель 2024    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930